czwartek, 13 września 2012

Indie

LALKI W OGNIU: Opowieści z Indii
Paulina Wilk
audiobook
Czyta: Jagoda Bloch
Czas nagrania: 8 godzin 40 minut

Indie toi kraj, który chciałabym kiedyś zobaczyć, lepiej poznać jego kulturę. Fascynuje mnie.
Paulina Wilk w swojej książce pokazuje nam ciekawe spojrzenie na Indie.
Mamy tutaj grę sprzeczności, kraj pokazany jako rozwijający się społecznie i gospodarczo, ale ciągle tak bardzo zacofany. Zacofany w europejskim rozumieniu tego słowa.
Widzimy kraj, w którym kobiety traktowane są jak karta przetargowa, o ich przyszłości decyduje wielkość posagu, a o wartości to, czy istnieje obok nich mężczyzna, który jest w stanie się nimi zaopiekować. Kraj, w którym ciche pozwolenie mają morderstwa dziewczynek, które często znikają nagle i bez śladu.
Szokuje to jak traktowane są wdowy, których życie kończy się wraz ze śmiercią męża. Kobiety te golą głowę, na znak żałoby ubierają białe szaty, a rodzina traktuje je gorzej od służby. O szczęściu mogą mówić te z nich, nad którymi opiekę przejmuje najstarszy syn.

Pokazana jest także potęga astrologów, co nowoczesnemu Europejczykowi może wydać się śmieszne. Potęga, która przejawia się w każdym aspekcie życia, decyduje o nim od pierwszych do ostatnich godzin życia człowieka.


Na mnie duże wrażenie zrobiło spojrzenie na higienę. Z jednej strony rytualne kąpiele w świętym Gangesie w Waranasi, a z drugiej strony załatwianie się setek mężczyzn wzdłuż kolejowych nasypów. 

Szokiem była informacja, że telefony komórkowe posiada już 3/4 społeczeństwa, a postęp do kanalizacji niespełna 1/3.

W reportażu podobało mi się to, że autorka uniknęła oceniania. Przedstawia fakty i informacje, nie starając się w jakikolwiek sposób kierować sympatią czy niechęcią czytelnika. 


Polecam.Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Trójka E - Pik.

2 komentarze:

  1. Zawsze marzyłam o podróży do Indii. Może coś w klimacie .. "Jedz módl się kochaj" jakaś ustronna aśrama za wzgórzu cisza spokój i medytację? A może raczej coś w stylu szalonej podróży po kraju ze smakiem potraw ustach ? Sama nie wiem ..

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta książka chodzi za mną już od jakiegoś czasu. Na razie trwam w postanowieniu nie kupowania książek, ale w końcu pewnie się złamię i wtedy ten tytuł będzie jednym z pierwszych, które kupię.

    OdpowiedzUsuń