poniedziałek, 10 września 2012

Przegląd ekspresowy

"Córka wichru" Ireny Zarzyckiej to książka, którą czytałam z uśmiechem na ustach.
Głównym bohaterem jest Zbigniew, syn bogatego przedsiębiorcy. Po popadnięciu ojca w bankructwo mężczyzna traci przyjaciół i piękną, starszą od siebie narzeczoną, która wychodzi za mąż za bogatego kupca.
Zbigniew rozczarowany postawą otaczających go ludzi, którzy odwrócili się od niego, postanawia odmienić swój los i pomóc swojemu ojcu. Pisze książkę o tytule Córka Wichru, którą wydaje pod pseudonimem. Książka okazuje się rozchwytywana przez wszystkich, co poprawia sytuację materialną mężczyzny.
Rozczarowanie i zwątpienie w otaczających go ludzi doprowadza do decyzji o wyjeździe do Zakopanego i samotnym zamieszkaniu w skalnej grocie.
Pewnego zimowego dnia znajduje nieprzytomną dziewczynę, która okazuje się niedawno poznaną miłośniczką jego twórczości.
Konieczność zaopiekowania się nią zbliża Zbigniewa do dziewczyny.
Fakt, że jest ona pasierbicą narzeczonej, która go zostawiła wszystko komplikuje.


Błyskawica to potomek wilczycy i psa.
Podróż razem z Błyskawicą rozpoczynamy od przejęcia przez niego dowództwa nad watahą wilków.
Poznaje i zaprzyjaźnia się z Mistykiem, który usiłuje skłonić go do wspólnej wędrówki.
Towarzyszymy Błyskawicy w jego miłości do Muszki, samicy owczarka szkockiego. W Błyskawicy walczą dwie natury: niezależnego i bezwzględnego wilka oraz mądrego psa, który nie stroni od towarzystwa człowieka.
Książka jest piękną opowieścią o przyjaźni i miłości, o walce z przeciwnościami losu i nadziei na lepsze jutro. Możemy się przekonać, że prawo do takich uczuć ma nie tylko człowiek.Doris Lessing przedstawia alternatywny opis powstania człowieka.
Mamy więc pradawny ród Szczelin, kobiet, które żyją na rajskim wybrzeżu. Żywiołem Szczelin jest woda i to ona daje im możliwość rozmnażania się. Potomstwem Szczelin są wyłącznie kobiety.
Pewnego dnia wszystko się zmienia, gdy jedna z nich rodzi Potwora, który budową ciała różni się od jakiejkolwiek Szczeliny. Tak, na świecie zamieszkałym i rządzonym przez kobiety, pojawia się Mężczyzna.
Dziwne dzieci wprawiają w popłoch Radę Starszych, która rządzi społecznością. Starsze podejmują decyzję o zabijaniu Potworów. Matki, które rodzą dzieci o tej dziwnej i niepokojącej budowie ciała, zaraz po porodzie muszą zanosić noworodki na skałę i zostawić na pożarcie orłom.

Decyzja ta uspokaja Starsze, które raz na jakiś czas pozwalają Szczelinom zostawić niewielu z Potworów, którzy traktowani są jako zwierzątka domowe. Są męczeni, torturowani, okaleczani i poniżani.
Jednak, ku przerażeniu Starszych okazuje się, że orły nie rozszarpują ciał przynoszonych im Potworów, tylko zanoszą je w bezpieczne miejsce, gdzie opiekę nad nimi przejmują wcześniej ocaleni mężczyźni.
Kilka z przedstawicielek Szczelin zafascynowane są tym odkryciem i, co nie podoba się ich przywódczyniom, coraz częściej udają się w odwiedziny do Potworów. Zaczyna rodzić się coraz więcej mężczyzn, a małe Szczeliny okazują się rozwrzeszczanymi, niespokojnymi i domagającymi się uwagi dziećmi, co wcześniej się nie zdarzało.
Po pewnym czasie Szczeliny przekonują się, że moc fal, które dotychczas zapładniały je, znika. Starsze próbują nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wśród ich społeczności przekonania, że to Potwory stały się jedyną możliwością przetrwania ich społeczności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz