środa, 17 października 2012

Cykl Opowieści z Narnii (1)

Siedmioczęściowy cykl "Opowieści z Narnii" zaczyna się od bardzo popularnego tytułu: "Lew, czarownica i stara szafa".
Poznajemy rodzeństwo Pevensie: Piotra, Zuzannę, Edmunda i Łucję.
Dzieci przyjechały do domu profesora Kirke'a i znajdują w nim przejście do pięknej i zaczarowanej krainy Narnii.
Narnią bezprawnie włada Biała Królowa, która spotykając na swojej drodze Edmunda omamia go w celu pojmania całej czwórki dzieci. Narnia rządzona przez Jadis to kraina wiecznej zimy, której mieszkańcy śmiertelnie boją się władczyni.
Czarownica świadoma jest przepowiedni, która mówi, że władzę nad Narnią przejmie czwórka dzieci: dwie córki Ewy i dwóch synów Adama.
Na szczęście w jej ręce wpada tylko Edmund, a reszta rodzeństwa spotyka się z potężnym Aslanem, który jest prawowitym władcą.
Dzieci czeka bitwa, w której po jednej stronie staną one, na czele z Aslanem, wraz z wszystkimi dobrymi stworzeniami: driadami, faunami, olbrzymami, centaurami... Wynik bitwy zadecyduje o przyszłości tej wspaniałej krainy.

Drugim tomem cyklu jest "Książe Kaspian".
Mija rok od wydarzeń, które opisywał poprzedni tom. Dla rodzeństwa Pevensie, pamiętającego cudowny czas spędzony w Narnii, kończą się wakacje i dzieci muszą wyruszyć do szkoły. Nastąpi rozdzielenie rodzeństwa.
Jednak, w czasie podróży pociągiem, przenoszą się niespodziewanie do Narnii. . Trafiają do ruin zamku, i co jest dla nich nieprawdopodobne, okazuje się, że są to ruiny Ker-Paravel, zamku, w którym spędziły wiele szczęśliwych lat.Odnajdują zbrojownię, w której ukryli swoje skarby, kiedyś otrzymane z rąk Świętego Mikołaja. Brakuje tylko rogu Zuzanny, który ta zgubiła podczas jednego z polowań.
Po opuszczeniu zamku ratują karła Zuchona, od którego dowiadują się, że Narnią włada obecnie król Miraz, który bezprawnie przejął władzę po swoim zmarłym bracie: Kaspianie IX. Opiekuje się on siostrzeńcem, któremu wmawia, że zarówno Aslan, jak i wszystkie magiczne stworzenia zamieszkujące podobno niegdyś Narnię, nigdy nie istniały.
Książe Kaspian nadal wierzy w "Starą Narnię", a w przekonaniu tym utwierdza go nauczyciel, doktor Kornelius, który pomaga mu w ucieczce  zamku. Kaspian dostaje od niego róg królowej Zuzanny.
W końcu spełnia się jego marzenie i spotyka mówiące zwierzęta i inne magiczne stworzenia.
Niestety, Miraz dowiedział się o miejscu pobytu Kaspiana i wysłał za nim pościg. Do ksiącia przyłączyło się wielu mieszkańców Narnii, a gdy znajdują się w nuiebezpieczeństwie, Kaspian dmie w róg i w ten sposób przywołuje dawnych królów.
Narnię czeka kolejna bitwa. Piotr, który wraz z resztą rodzeństwa przyłączył się do Kaspiana i jego armii, postanawia zaproponować Mirazowi zakończenie sporu poprzez pojedynek.. Pojedynek ten zamienia się jednak w prawdziwą bitwę, którą wygrywa książę Kaspian, któremu pomaga zabawny Ryczypisk, wódz myszy. Po bitwie odbywa się wielka uczta, w której bierze udział sam Aslan.
Rodzeństwo Pevensie oddaje Kaspianowi X róg Zuzanny, po czym wracają do Londynu, na peron dworca.

"Podróż Wędrowca do Świtu" jest trzecim tomem cyklu.
Łucja i Edmund spędzają wakacje u kuzyna Eustachego, za którym oboje nie przepadają. Eustachy naśmiewa się z dzieci i uważa, że ich opowiesci o Narnii to stek bzdur.
Pewnego dnia, poprzez jeden z obrazów wiszących w domu kuzyna, cała trójka przenosi się nagle do Narnii.
Trafiają na pokład statku, na którym płynie król Kaspian X. Wyruszył on w podróż, która ma na celu odnalezienie dawnych przyjaciół swojego ojca, których Miraz wysłał na zwiedzanie okolicznych krain.
W ten sposób Łucja, Edmund i Eustachy ruszają w rejs razem z królem. Poznają podrodze Smoczą Wyspę, gdzie Eustachy zostaje zamieniony w smoka, Wyspę Śmiertelnej Wody, a także Ciemna Wyspę. Po drodze odnajdują jednego z zaginionych baronów.
W końcu docierają do Wyspy Ramandu, która jest początkiem Końca Świata. Odnajdują tam trzech baronów, którzy pogrążeni są w śnie. Okazuje się, że jedynym sposobem na odczarowanie ich jest podróż do Końca Świata i pozostawienie tam jednego z Narnijczyków.
Decyzję tą podejmuje Kaspian i już ma udać się w ostateczne miejsce, instruując załogę, aby wraz z odczarowanymi baronami wrócili do Narnii.
Na szczęście decyzja jednego z towarzyszy wszystko zmienia.
Dzieci wracają do swojego świata, a ta przygoda zmienia charakter okrutnego i zarozumiałego Eustachego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz