piątek, 18 stycznia 2013

Miłe chwile z Jane Austen

Tytuł: Perswazje
Autor: Jane Austen
Wyzwania: Book - Trotter

"Perswazje" to kolejna książka Jane Austen, po którą sięgnęłam. Okazała sie bardzo dobrym wyborem.
Poznajemy rodzinę Elliotów. Sir Walter Elliot to samolubny, zakochany w sobie i dumny ze swojego pochodzenia właściciel Kellynch Hall. Razem z nim w tej rodowej posiadłości mieszkają dwie starsze córki: Elżbieta, która podobnie jak ojciec jest zarozumiała i próżna oraz 27-letnia Anna. Najmłodsza córka, Mary, opuściła już do i mieszka z mężem Karolem Musgrove.
Matka dziewcząt, lady Elliot zmarła kilka lat wcześniej. 
Anna Elliot jest inna od swoich sióstr. Jest przez nie wyszydzana i poniżana, traktowana jak biedna krewna, a nie jak ukochana siostra. Anna ma inny charakter, nie jest próżna, nie dba o majątek i tytuły. Kilka lat wcześniej zakochuje się we Fryderyku Wentworth, młodym mężczyźnie robiącym karierę na morzu. Jednak rodzinie nie podobał się taki kandydat na męża, który nie posiadał ani żadnego tytułu, ani majątku. Pod wpływem rodziny i swojej przyjaciółki lady Rusell, Anna zerwała zaręczyny, a zawiedziony i wściekły Fryderyk wyjechał.
Rozrzutność barona Waltera sprawiła, że rodzina musiała opuścić rezydencję Kellynch Hall, która została wydzierżawiona. Sir Walter i Elżbieta przenieśli się do Bath, a Anna niebawem miała do nich dołączyć. Póki co zamieszkała u przyjaciółki,  a następnie korzysta z zaproszenia siostry Mary.
Okazuje się, że w Kellynch Hall zamieszkał admirał Croft z żoną, która była siostrą Fryderyka Wenwortha.
Anna ma nadzieję uniknąć spotkania z dawnym narzeczonym, który odwiedza siostrę, ale ten zaprzyjaźnia się z siostrami Karola Musgrove'a: Luizą i Henriettą. Spotkanie młodych przebiega spokojnie i nikt nie podejrzewa, że kiedyś coś ich łączyło. Anna z coraz większą rozpaczą obserwuje jak Fryderyk adoruje siostry i z niepokojem czeka na ogłoszenie zaręczyn z jedną z nich.
Po jakimś czasie Anna wyjeżdża z lady Rusell do Bath, gdzie od tej pory będzie mieszkać.W Bath ojciec i siostra prowadzą bardzo ożywione, a równocześnie rozrzutne życie towarzyskie. Bardzo często odwiedza ich William Elliot, kuzyn, który odziedziczy Kellynch Hall, a wraz z nim tytuł i majątek.William jest oczarowany Anną, a po kilku tygodniach zaczynają krążyć plotki o ich zaręczynach. Jednak Anna nadal darzy uczuciem dawnego narzeczonego, który pojawia się w Bath, a obecność adorującego ją kuzyna zaczyna jej przeszkadzać. Jej sympatia do niego zmniejsza się również za sprawą informacji, które o nim uzyskuje od dawnej szkolnej koleżanki.
Czy i tym razem Anna ulegnie perswazjom i wyjdzie za mężczyznę, którego nie kocha? A może Fryderyk również nie stracił zainteresowania dawną narzeczoną?

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie. Z miejsca polubiłam inteligentną Annę i miałam nadzieję, że kobieta odnajdzie swoje miejsce na ziemi i będzie je dzielić z mężczyzną, którego pokocha.
Lubię styl pisarski pani Jane Austen. Moją ulubioną jej książka jest "Duma i uprzedzenie", do której zamierzam jeszcze nie raz wrócić.


6 komentarzy:

 1. Jedna z moich ulubionych ksiązek )

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstyd i hańba. Nie czytałam jeszcze Austen. I nie musisz przekonywać, bo wiem, że to klasa sama w sobie :) Przynajmniej tak słyszałam. Będę musiała w tym roku koniecznie sama się przekonać, że masz rację. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Więc musisz jak najszybciej naprawić to zaniedbanie :) Zacznij od "Perswazji" lub "Dumy i uprzedzenia".

  OdpowiedzUsuń
 4. Wstyd przyznać, ale nie czytałam jeszcze żadnej książki Jane Austen. Jednak mam nadzieję, że rok 2013 pozwoli mi na to. :)

  OdpowiedzUsuń