czwartek, 21 marca 2013

Erin Morgenstern - Cyrk nocy

Tytuł: Cyrk nocy
Autor: Erin Morgenstern
lektor: Maria Peszek
Wyzwanie: Od A do Z

Marco i Celia, choć po raz pierwszy zobaczyli się dopiero w dorosłym życiu, złączeni są od wczesnego dzieciństwa. Ojciec Celii, Prospero,  który jest sławnym prestidigitatorem od lat prowadzi swoistą grę, do której tym razem wystawia swoją własną córkę. Jej przeciwnikiem ma zostać przybrany syn "mężczyzny w szarym garniturze". Oboje, Celia i Marco, przez wiele lat przygotowują się do pojedynku, o którym nic nie wiedzą. 
Areną ich rozgrywki jest Le Cirque des Rêves, tytułowy Cyrk Nocy, stworzony przez Chandresha Lefèvre. Nie jest to jednak zwyczajny cyrk. Pojawia się on w różnych miejscach na świecie, przez nikogo nie zapowiadany, a spektakle w nim odbywają się tylko w nocy. Celia zatrudnia się w cyrku w roli magika, a Marco zostaje asystentem właściciela. W cyrku są również inne postaci: kobieta guma, siostry Burgess, a także bliźnięta obdarzone niesamowitymi zdolnościami i ich przyjaciel, który odegra bardzo ważną rolę.
Początkowo nie wiemy o co w tym wszystkim chodzi, nie wiemy na czym tak naprawdę ma polegać pojedynek i co z tym wszystkim ma tak naprawdę wspólnego sam cyrk. 
Choć Celia i Marco poznają się i uświadamiają sobie, że są przeciwnikami, nie mają pojęcia kiedy rozpocznie się ich pojedynek i na czym ma polegać jego rozstrzygnięcie. Powoli zaczyna rozwijać się między nimi głębokie uczucie, którego nie przewidzieli ich nauczyciele. Uczucie to zmieni bieg wypadków, a zakochani niechętnie uświadamiają sobie, że z góry skazane jest na zagładę.

"Cyrk nocy" to naprawdę cudowna, zagadkowa i opowieść. Oczarowana byłam samym cyrkiem, namiotami wchodzącymi w jego skład, spektaklami, które się w nich odbywały. Zauważyłam po jakimś czasie, że wątek pojedynku i romansu pomiędzy głównymi bohaterami odsunął się dla mnie na dalszy plan. Dużo bardziej od Celii i Marca polubiłam bliźnięta Gizmo i Szkraba, a to co działo się z samym cyrkiem stało się dla mnie dużo ważniejsze niż rozterki głównych bohaterów.
Polecam!

2 komentarze: