czwartek, 27 czerwca 2013

Igrzyska śmierci (uwaga, zdradzam treść)

Autor: Suzanne Collins
Tytuł: W pierścieniu ognia
Lektor: Anna Dereszowska
Wyzwanie: Czytam fantastykę 

Katniss i Peeta, po zwycięstwie w Głodowych Igrzyskach wrócili do rodzinnego Dwunastego Dystryktu. Otrzymali nowe domy i po raz pierwszy w życiu nie brakuje im pieniędzy, a Katniss nie musi już zastanawiać się nad tym, czy jej rodzina będzie miała co włożyć do ust.
Jednak to złudne poczucie bezpieczeństwa kosztuje. Kilka miesięcy po powrocie muszą wybrać się w Turnee Zwycięzców, po raz kolejny poddać się zabiegom wykonanym przez stylistów, brać udział w programach telewizyjnych. W Kapitolu trwają równocześnie przygotowania do jubileuszowych, 75. Głodowych Igrzysk.
Wszyscy są przerażeni, gdyż zdają sobie sprawę, że każde rocznicowe Igrzyska są gorsze od zwykłych. Zaskoczeni mieszkańcy dystryktów dowiadują się, że 75. Głodowe Igrzyska zostaną rozstrzygnięte wśród... dotychczasowych zwycięzców.
Jednocześnie w dystryktach wzmaga się bunt i niezadowolenie z rządów Kapitolu, a wizja powstania nie wydaje się być już taka utopijna jak dotychczas.


Autor: Suzanne Collins
Tytuł: W pierścieniu ognia
Lektor: Anna Dereszowska
Wyzwanie: Czytam fantastykę

Po niespodziewanie przerwanych 75. Głodowych Igrzyskach, gdy Katniss zostaje porwana z areny przez rebeliantów planujących powstanie, wraz z rodziną przeniesiona zostaje do Trzynastego Dystryktu. Jest to legendarny dystrykt, który w oficjalnych informacjach przekazywanych przez Kapitol nie istnieje. Według Kapitolu dystrykt ten został zniszczony 75 lat wcześniej, w czasie wielkiego buntu. Okazuje się, że jednak jest inaczej, a Trzynasty Dystrykt jest bardzo rozwinięty i zdyscyplinowany. Katniss coraz bardziej przekonuje się o słuszności idei powstania i obalenia rządów Kapitolu i po głębokim zastanowieniu zgadza się zostać "Kosogłosem" i twarzą powstania. Rozpoczyna się krwawy czas, który przynosi wiele ciężkich przeżyć. Katniss nie może pogodzić się z tym, że Peeta został uwięziony w Kapitolu, gdzie zostaje poddany okrutnym torturom.

Trzecia część trylogii jest nieco inna od pozostałych. Jest brutalna i krwawa. Zachęca do pytań o sens powstania, w którym giną setki niewinnych mieszkańców Panem. Pytań o to, co kieruje przywódców do podejmowania takich, a nie innych decyzji, zastanowienia, czy decyzje te kierowane są obawą o życie mieszkańców Panem czy tylko złymi pobudkami jednostki i żądzą władzy oraz pieniędzy. Podobała mi się zmiana, która zaszła w głównej bohaterce, to jak stopniowo dojrzewała i uświadamiała sobie, że nie wszystkie decyzje przywódców przyczyniają się do poprawienia życia jej bliskich. Kaatniss musi podejmować ciężkie decyzje, które nie zawsze przynoszą spodziewane owoce.
"Igrzyska Śmierci" to trylogia, przy której ciężko się nudzić. Ja spędziłam na jej słuchaniu wiele niezapomnianych godzin, których oczywiście nie żałuję. Zwłaszcza, że do gustu przypadł mi głos pani Anny Dereszowskiej.

1 komentarz:

  1. Całą trylogię mam stać na półce. Coś się za nią zabrać nie mogę :/
    Recenzja dodana do wyzwania,
    pozdrawiam serdecznie :)
    Miłośniczka Książek

    OdpowiedzUsuń