czwartek, 21 czerwca 2012

Trójka e - pik po raz pierwszy

Po raz pierwszy (nie licząc swoich własnych) wzięłam udział w wyzwaniu czytelniczym.
Jest to TRÓJKA E-PIK organizowana przez Sardegnę (http://ksiazki-sardegny.blogspot.com).
W czerwcowej edycji wyzwania do przeczytania były:

kobiece czytadło
literatura iberoamerykańska
powieść Noblisty 
A jaki był mój wybór? Oto on:

1) Kobiece czytadło: Pola Gojawiczyńska - Dziewczęta z Nowoliopek.

Nowolipki to biedna warszawska dzielnica. To właśnie tutaj mieszka sześć przyjaciółek: Janka, Bronia, Amelia, Czesia, Franka i Kwiryna.
Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej poznajemy czasy dzieciństwa przyjaciółek. Dorastają w porządnych domach, w których wpajane są im szlachetne idee, a opiekuni dążą do jak najlepszego wychowania dziewcząt.
Dziewczęta dorastają, przeżywają pierwsze zauroczenia, wzloty i upadki.
W drugiej części książki wchodzą w wiek dojrzewania, przeżywają pierwsze rozczarowania i zderzenie z brutalną rzeczywistością. Wybucha I Wojna Światowa, nad miastem wisi wkroczenie Niemców. Wszechobecna nędza zmusza dziewczęta do znalezienia źródła utrzymania, którym staje się często ciężka praca zarobkowa, ale także związki z często starszymi mężczyznami. 
Ciężkie czasy zmuszają je do różnych decyzji, wśród których pojawia się aborcja, zdrada ukochanego czy małżeństwo bez miłości ze starszym, ale bogatym mężczyzną, a nawet samobójstwo. 
Książkę czytało mi się dość ciężko, ale nie wiązało się to z jej słabym poziomem, ale z brakiem czasu. Ogólne wrażenie książki były jednak pozytywne.

W tym przypadku przeczytanie książki zaliczam również jako kolejne wyzwanie czytelnicze: "Z półki", które polega na czytaniu książek z naszych własnych, domowych biblioteczek. 

2) Literatura iberoamerykańska: Paolo Coelho - Alef

Jestem przekonana, że gdyby nie to wyzwanie, nie sięgnęłabym po książkę tego autora. Ale postanowiłam dać mu jeszcze jedną szansę i po cichu postanowiłam, że jeśli mnie rozczaruje, będzie to mój ostatni kontakt z Coelho.

I zdziwiłam się, bo próba ta okazała się bardzo ciekawa.

 Autor postanawia wyruszyć w podróż po Azji aby spotkać się z wydawcami jego książek, a także z czytelnikami. Podróż ta staje się także jego podróżą duchową, gdyż Coelho traci wiarę w siebie i otaczający go świat. Nieznajomy mężczyzna przepowiada mu, że pokocha go tureckie serce, więc autor wykreśla Turcję z trasy swojej podróży.
Przeważająca jej część to podróż Koleją Transsyberyjską i spotkania z czytelnikami na każdej stacji. W podróży towarzyszy mu tajemnicza młodziutka dziewczyna, Hilal, która twierdzi, że kiedyś już się spotkali.. Dziewczyna robi wszystko, żeby być jak najbliżej, udaje jej się towarzyszyć mu w podróży koleją.
Czy kobieta ta okaże się kolejnym wcieleniem jednej z kobiet, które kochał, a którą zdradził i zranił kilkaset lat wcześniej? I czy autorowi uda się sprawić, żeby kobieta wybaczyła mu jego dawne winy?


3) Powieść Noblisty: Elfriede Jelinek - AmatorkiCzyta: Magdalena Wójcik, Agnieszka Judycka
Czas trwania: 405 min

W powieści "Amatorki" przeplatają się losy dwóch kobiet: Pauli i Brigitte.
Z jednej strony ich losy, cele życiowe i ambicje są takie same: obie dążą do znalezienia miłości. Obie są świadome swoich ról społecznych.
Paula robi wszystko, aby zdobyć Ericha. Nie przeszkadza, że ukochany mężczyzna to pijak, który nie cofnie się przed biciem jej i własnego dziecka. Gdy okazuje się, że jest w ciąży, jest pewna, że zostanie jego żoną, choć początkowo Erich nawet nie bierze tego pod uwagę.
Brigitte walczy o zdobycie Heinza, w którym widzi nie tylko męża, który ją pokocha, ale mężczyznę, którego pieniądze i pozycja  pozwolą jej na zdobycie stabilności materialnej i awansu społecznego.

Mimo, że od początku przekonana byłam, że więcej w swoim życiu osiągnie Paula, która początkowo ma większą ambicję, okazało się inaczej.
Paula po małżeństwie z Erichem i urodzeniu dwójki dzieci stacza się i zaczyna oddawać się innym mężczyznom za pieniądze. Cios zadany jej przez życie jest tym cięższy, że mąż dowiaduje się o tym, a jego rodzina zmusza ją do rozwodu.
Brigitte odnosi sukces. Po zdobyciu Heinza i urodzeniu dziecka, tworzą normalną rodzinę, a kobierta osiągnęła oczekiwaną stabilizację.

http://3.bp.blogspot.com/-WfCCcLkL6_g/T8iICKPtx5I/AAAAAAAABS8/ubdrwyqjFgg/s200/P1370267epik4x.jpg

1 komentarz:

  1. Bardzo dziękuję za udział w wyzwaniu:) Audiobooki jak najbardziej się liczą. Najważniejsze to satysfakcja z lektury, a jeżeli jeszcze przy okazji sięgnęłaś po jakieś wiecznie odkładane "na później" książki, to tym bardziej mi miło :)
    Chciałam tylko wspomnieć, że w moim nicku wkradła się literówka: sardegna a nie serdegna.

    No i oficjalnie ogłaszam, że ukończyłaś jako trzecia :) pozdrawiam serdecznie i zapraszam na podsumowanie i do wyzwania lipcowego :)

    OdpowiedzUsuń