środa, 28 listopada 2012

Listopadowe lektury, klasa III

Tytuł: Dzieci Pana Astronoma
Autor: Wanda Chotomska
Strony: 41

To było moje pierwsze spotkanie z tą ksiazeczką, nie przypominam sobie, żebym w dzieciństwie ją poznała.
Jest to wierszowana opowieść o Teleskopce i Teleskopku, bliźniętach nazwanych w ten sposób przez ich dość ekscentrycznego ojca. Ojciec jest astronomem, którego ambicją jest przedstawić swym dzieciom świat gwiazd, planet i Kosmosu w jak najprzystępniejszy sposób.  Tak więc dzieci poznają piękno świata, które znajduje się nad ich małymi główkami. W bardzo przystępny i zabawny sposób poznają świat planet Układu Słonecznego, poznają Niebieski Zwierzyniec czy postać sławnego Mikołaja Kopernika.
 Żałuję, że w dzieciństwie książka ta w jakiś sposób uniknęła mojej uwagi, gdyż mogłabym w bardzo łatwy sposób zapamiętać w końcu liczbę księżyców poszczególnych planet czy kolejność znaków zodiaku.
Nie popełnię tego błędu w przypadku moich dzieci, choć będę musiała zwrócić uwagę na pojawienie się najnowszych doniesień, które w 2006r. degradują Pluton do planety karłowatej.Tytuł: O psie, który jeździł koleją
Autor: Roman Pisarski
Strony: 54

Jeśli dobrze pamiętam to "O psie, który jeździł koleją" to pierwsza książka, która wycisnęła łzy z moich dziecięcych oczu.
Książka opowiada o psie Lampo, który pewnego dnia wysiadł z pociągu na małej włoskiej stacyjce w miasteczku Marritima. Znajduje go zawiadowca, który nadaje imię znajdzie i od tej chwili on i pies zostają przyjaciółmi. Choć Lampo zamieszkał na stacji, pozostał niezależnym psem oddającym się nadal kolejowym podróżom. Codziennie odwiedza dom rodzinny swojego nowego pana, ale nigdy nie zostaje u niego na noc i wraca wieczornym pociągiem do Marritimy.
Lampo staje się sławny w całych Włoszech, rozpoznają go niemal na każdej stacji, a na małą stacyjkę przyjeżdża dziennikarz, który przeprowadza wywiad z zawiadowcą. Nie podoba się to jego przełożonym i zawiadowca otrzymuje polecenie odesłania psa ze stacji. Zrozpaczony mężczyzna wysyła Lampo do swojego wuja na Sycylię. Ma nadzieję, że przyjaciel znajdzie tam bezpieczny dom i zostanie otoczony opieką, a jednocześnie ma nadzieję, że pies, który potrafił znaleźć drogę do domu w każdej sytuacji, nie będzie w stanie sforsować przeszkody, jaką jest Morze Śródziemne.
Książka ta jest opowieścią o prawdziwej przyjaźni psa i człowieka. Przyjaźni tak cudownej, jak i trudnej. Pełnej oddania, cierpliwości, zrozumienia i miłości. Przyjaźni do grobowej deski, bo Lampo gotów był dla swojej nowej rodziny poświęcić wszystko co najważniejsze, a w konsekwencji własne życie.


Tytuł: Ziarenka maku
Autor: Józef ratajczak
Strony: 30

"Ziarenka maku" to zbiór zabawnych, króciutkich wierszyków.Wierszyki są proste, więc nie powinny stanowić dla ucznia klasy III najmniejszego problemu, a ładne ilustracje pomogą w ich zrozumieniu.
Spis wierszy:
Obłoki, Burza majowa, Zielony wiersz, Wakacyjne marzenie, Prośba do słonka, Ulewa na ziarnie maku, Topola nad stawem, Liść, Wiatr, Jesień, Chmury, Mama w zimie, Kropla, Mój pies, Krasnoludkowe kłopoty, Przed snem, Stary kotek, Wrona, Lalki, Królewicz, Cień pytania. Tytuł: Kajtkowe przygody
Autor: Maria kownacja
Strony:


Kajtek to bocian, który wypadł z rodzinnego gniazda i z powodu obrażeń nie był w stanie odlecieć jesienią do ciepłych krajów. Poznajemy przygody tego zabawnego ptaka, który całą zimę mieszkał u rodziny Orczyków. Towarzyszymy mu przy poznawaniu świata ludzi. Kajtek to bardzo ciekawski bocian. Równocześnie to bardzo dumny ptak, który stara się zaprowadzić porządek na podwórku, wśród dokazujących i dokuczliwych wróbli i wron, a także w kurniku wśród ptaków gospodarskich. Mimo jego wielu psot zyskał sobie miejsce w sercach swych gospodarzy. 

Książki przeczytałam w ramach wyzwań: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz