środa, 28 listopada 2012

Pępek świata

Tytuł: Oto jest Kasia
Autor: Maria Jaworczakowa
Strony: 158
Wyzwanie: Polacy nie gęsi, czyli czytamy polską literaturę

Kasia to kilkuletnia dziewczynka przekonana, że jest pępkiem całego świata.
W domu, jako najmłodsze dziecko jest rozpieszczana, dzięki czemu dziewczynka przekonana jest o tym, że to wokół niej kręci się cały świat, a wszyscy muszą spełniać jej zachcianki. I to najlepiej jeszcze zanim w ogóle o nich pomyśli. Nie ma żadnych obowiązków, a brat Jurek we wszystkim jej ustępuje.
W szkole jest podobnie. Jako najlepsza uczennica znajduje się w centrum zainteresowania całej klasy. Zrobiła się z niej dzięki temu bardzo samolubna, niemiła i rozwydrzona dziewczynka. W okrutny sposób potrafi wyśmiewać się z najmniejszych wad swoich koleżanek i kolegów.

Pewnego dnia jej świat przewraca się do góry nogami. Najpierw, niespodziewanie znika mama i od tej pory już nic nie toczy się po staremu. Dla Kasi pocieszająca jest obietnica taty, że mama przywiezie jej cudowną niespodziankę. Kasia jest w szoku, gdy zamiast wymarzonej zabawki mamusia przywozi małe, czerwone i pomarszczone obrzydlistwo, które wszyscy nazywają jej siostrzyczką Agnieszką...
Od pierwszych chwil Kasia nienawidzi tego stworzonka, które odebrało jej uwagę wszystkich. Kasia za wszelką cenę stara się odzyskać uwagę rodziców i znajduje na to łatwy, choć nie przynoszący oczekiwanych przez nią skutków sposób. A mianowicie staje się jeszcze bardziej nieznośna i krnąbrna. Ze szkoły niespodziewanie przynosi pierwszą dwójkę, za którą idą następne, aż dziewczynce grozi zostanie na drugi rok w tej samej klasie. W szkole zraża do siebie nie tylko najlepsze koleżanki, ale również panią nauczycielkę.
Ale czy to do końca wina dziewczynki? Nikt z dorosłych nie wytłumaczył Kasi zaistniałej sytuacji, która diametralnie zmieniła jej życie. Nikt nie poczuł się w obowiązku poinformowania dziewczynki, że zostanie starszą siostrą, a nowo przybyłe dziecko odbierze jej całą uwagę rodziców i otoczenia.

Na szczęście wszystko kończy się dobrze i Kasia w porę zrozumie swoje zachowanie i zmieni się na lepsze.

2 komentarze:

  1. Ciekawa recenzja,książkę pamiętam ze swojego dzieciństwa :)

    OdpowiedzUsuń