środa, 14 listopada 2012

Miasto bestii

Tytuł: Miasto bestii
Autor: Isabel Allende
Liczba stron: 271

Pani Allende stworzyła w swojej powieści piękny i tajemniczy świat. Świat wszechobecnej i nieokiełznanej przyrody, dzikich zwierząt, które żyją obok indiańskich plemion, ludzi, których życiem żądzą prawa natury.
"Miasto bestii" to pierwsza część cyklu "Wspomnienia Orlicy i Jaguara". Głównym bohaterem jest piętnastoletni Alex. Mama chłopca choruje na raka i rodzice postanawiają, że na czas jej leczenia, któremu chcą się poświęcić, opiekę nad dziećmi powierzą rodzinie. Alex trafia do ekscentrycznej i nieprzewidywalnej babci Kate. Kate jest dziennikarką i podróżniczką.
Zabiera chłopca w podróż do Amazonii.Jej zadaniem jest znalezienie i udokumentowanie istnienia Bestii, o której krążą legendy.
Alex nie ma najmniejszej ochoty na takie eskapady, ale babcia, która każe mówić mu do siebie po imieniu, nie daje mu prawa wyboru. Chłopiec zaprzyjaźnia się z Nadią, która także uczestniczy w tej wyprawie. Jej ojciec jest przewodnikiem tej wyprawy znającym Amazonię.
Alex, z początku podchodzący do wszystkiego bardzo ironicznie, buntując się na wszystko, poczynając od jedzenia, w miarę trwania podróży zmienia się diametralnie.

Książka zabiera nas w cudowny świat Amazonii, której mieszkańcami są Indianie strzegący tajemnicy mitycznej Bestii. Plemiona te mają często minimalny kontakt ze współczesnym światem, nie znają broni palnej. Kontakt z człowiekiem z Zachodu często kończy się dla nich śmiercią spowodowaną epidemiami chorób, z którymi w swoim świecie nie mają kontaktu. Poznajemy także okrutnych i bezwzględnych ludzi, którzy znależli w terenach Amazonii zapowiedź ogromnego bogactwa pochodzącego z naturalnych skarbów tej ziemi. Do czego się posuną opętani żądzą władzy i bogactwa?

Bardzo ważną kwestią w książce jest siła przyjaźni, która doprowadza bohaterów do prób pokonywania własnych lęków, do podejmowania ciężkich decyzji.
Czy podróżników czeka spotkanie z Bestią? Czy Bestia  rzeczywiście okaże się bezwzględnym potworem, z zimną krwią mordującym ludzi? Czy Alexowi uda się pokonać własne lęki, czy zmieni się jego sposób patrzenia na świat?


1 komentarz:

  1. Na taką książkę czekałem. Muszę się koniecznie za nią rozejrzeć. Myślę, że trochę w tej książce przebija ustawiony schemat, ale historia ogólnie może mi się spodobać.
    Pozdrawiam :)
    PS: U mnie konkurs. Zachęcam do wzięcia udziału: http://ksiazki-legera.blogspot.com/2012/11/konkurs.html

    OdpowiedzUsuń