czwartek, 14 lutego 2013

Carlo Collodi - Pinikio

Tytuł: Pinokio
Autor: Carlo Collodi
Wyzwanie: Niezapomniane lektury z naszego dzieciństwa

Pinokio to drewniany pajacyk wyrzeźbiony przez staruszka Dżepetta.
Pajacyk od pierwszych chwil pokazuje się ze złej strony. Drwi ze swojego ojca, jest bardzo niegrzeczny i krnąbrny, a uciekając mu sprawia, że staruszek trafia do aresztu.
Pinokio, który zabija Świerszcza, który udziela mu mądrych rad i ucieka z domu. Pajacyk nawet nie mysli o pójściu do szkoły, a następnie o zdobyciu jakiegoś rzemiosła, żeby pracą mógł pomóc schorowanemu ojcu.
Na swojej drodze spotyka Kota i Lisa, którzy okradają go. Spotyka także Wróżkę, która postanawia zaopiekować się nim. Wróżka obiecuje pajacykowi, że kiedyś spełni się jego marzenie i stanie się prawdziwym chłopcem. Pinokio nie zmienia swego złego zachowania, a jego zamiłowanie do kłamstwa skutkuje stale rosnącym nosem.
W czasie swojej wędrówki po świecie Pinokio w końcu postanawia odnaleźć Dżepetta, a gdy mu się to udaje okazuje się, że ojca porwały morskie fale.
Czy Pinokio zrozumie w końcu, że źle postępowanie i czy zamiana w Osiołka mu w tym pomoże? Czy pajacyk zmądrzeje i odnajdzie swojego Dżepetta? Czy uzyska jego przebaczenie, a także przebaczenie ukochanej Wróżki?
O tym wszystkim mówi powyższa książeczka.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Ale może trafiłam po prostu na gorsze tłumaczenie? Z bajki animowanej o Pinokiu pamiętam, że Dżepetta połknął ogromny Wieloryb, tutaj mamy natomiast Rekina. Ciekawi mnie gdzie tkwi błąd.


3 komentarze:

  1. Ksiazkę czytałąm dawno temu, oglądałąm ekranizacje, ale jakoś nie przepadam za tą historią ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja w dzieciństwie nie czytałam tej historii, ani nawet nie znałam bajki. Pinokio jakoś przeszedł bez echa... I chyba niewiele straciłam, choć to ważne, by dzieciaki uczyć mówienia prawdy... ale ja jakoś nie jestem wielką kłamczuchą więc rodzicom "jakoś się udało" bez tej książeczki :)

    OdpowiedzUsuń