wtorek, 26 lutego 2013

Ulubione autorki

Tytuł: 2/3 sukcesu
Autor: Joanna Chmielewska
Wyzwanie: Trójka E - Pik
                  Wyzwanie miejskie
                  Pod hasłem
                  Czytamy kryminały 
                  Polacy nie gęsi

"2/3 sukcesu" to kolejna powieść jednej z moich ulubionych autorek.
Tym razem poznajemy kolejne przygody mojego ulubionego literackiego rodzeństwa - Janeczki i Pawełka Chabrowiczów. Dzieciom nieodmiennie towarzyszy inteligentny i bezgranicznie do nich przywiązany pies Chaber.
Tym razem dzieci wplątują się w przestępczy światek oszustów filatelistycznych. Ich dziadek od wielu lat poszukuje dużą i bardzo cenną kolekcję znaczków, co spędza mu sen z powiek.
Janeczka przypadkowo trafia na kobietę porządkującą rzeczy zmarłej ciotki i wyrzucającą listy po niej. Janeczka zauważa, że przy listach nadal są znaczki i prosi właścicielkę o udostępnienie jej tego skarbu. Janeczka zobowiązuje się nie czytać listów i po wycięciu znaczków listy spalić. Po konsultacji z dziadkiem okazuje się, że wśród zdobytych znaczków jest kilka naprawdę cennych.
Niespodziewanie pojawiają się pan Fajksat, Okularnik oraz pan Barański, którzy okazują się niebezpiecznymi typami.
Wśród znalezionych listów dzieci trafiają na jeden, którego nadawcą jest pan Fajksat, próbujący zdobyć kolekcję znaczków należącą do zmarłej ciotki  Rodzeństwo postanawia odnaleźć właścicielkę listów, panią Anielę, która pozwala im przeczytać ten list. Wdzięczne dzieci pomagają kobiecie w porządkowaniu odziedziczonego mieszkania i zaprzyjaźniają się z nią.
Zachęcone wizją odnalezienia zaginionej kolekcji, rodzeństwo postanawia zwrócić baczną uwagę na pana Fajksata i Okularnika. Okazuje się, że Okularnik nie odstępuje pewnej skłóconej rodziny, która stara się o rozdzielenie między sobą spadku po zamożnej krewnej. Pomaga mu Czesio, który dostarcza mu znaczki z różnych źródeł, a za pomocą nekrologów w gazetach wyszukuje spadkobierców, którzy mogliby zostać właścicielami cennych znaczków, nie zdając sobie sprawy z ich znaczenia.
Dzieci postanawiają utrudnić im te przestępcze poczynania, zwłaszcza, że trafiają na ślad zaginionej kolekcji znaczków. Tym razem pomaga im nie tylko cudowny Chaber, ale także zakochany w Janeczce Stefek, jego brat Zbinio, Karolina, jej pies Karo oraz Dominik Lewandowski,W aferze pojawia się także pani Piekarska, dzięki której Janeczka i Pawełek odnajdują część cennej kolekcji.
Cała sprawa bardzo się gmatwa i plącze, co w pewnym momencie staje się dość niebezpieczne. Nie mniej jednak, wszystko kończy się dobrze, a zły proceder zostanie w porę ukrócony.


Tytuł: Pollyanna dorasta
Autor: Eleonor Hodgman Porter
Wyzwanie: Trójka E - Pik
                  Z półki
                  Pochłaniam strony, bo kocham tomy

Już jakiś czas temu przeczytałam pierwszą część przygód Pollyanny. Na półce dość długo czekała kontynuacja, a do sięgnięcia po nią zdopingowała mnie lutowa edycja wyzwania Trójka E - Pik. Tak więc książkę "Pollyanna dorasta" wybrałam jako tą, która długo czekała na półce na swoją kolej.

Pollyanna odzyskuje władzę w nogach. Szczęśliwa ciotka Polly postanawia wyjechać razem ze swoim mężem do Niemiec. Nie chce zostawiać Pollyanny bez opieki, ale sprawę rozwiązuje pewien list. Pielęgniarka opiekująca się dziewczynką w sanatorium prosi jej opiekunkę o przysłanie Pollyanny do Bostonu w celu pomocy jej zgorzkniałej siostrze, Ruth. Początkowa ciocia Polly sprzeciwia się temu, gdyż oburza ją traktowanie ukochanej siostrzenicy jak leku, ale po namowach męża zgadza się. Pollyanna wyjeżdża do Bostonu, gdzie mieszka u niechętnej jej pani Ruth Carew. Kobieta od ośmiu lat poszukuje wszędzie swojego zaginionego siostrzeńca.Bezowocne, pełne cierpień poszukiwania robią z niej nieprzyjemną i zgorzkniałą kobietę. Panna Ruth wie o grze w zadowolenie i broni się przed nią jak może, a siostrę ostrzega, że odeśle do niej Pollyannę, jak tylko ta zacznie prawić jej kazania. Dziewczynka jednak znajduje drogę do serca kobiety i zmienia ją diametralnie. Panna Ruth przygarnia kalekiego chłopca o imieniu Jamie, w którym Pollyanna widzi zaginionego siostrzeńca.
Po powrocie do domu Pollyanna wyjeżdża na kilka lat z ciocią Polly i jej mężem. Powraca jako 20 letnia kobieta, razem ze swoją owdowiałą i zubożałą ciotką Polly. Próbują na powrót zaaklimatyzować się w rodzinnym mieście i jakoś powiązać koniec z końcem. Ich dawni przyjaciele - pan Pendleton i adoptowany przez niego Jimmy za wszelką cenę próbują im pomóc.
Pollyanna dostaje list od pani Carew, która prosi o znalezienie domu, w którym jej siostra Ruth, z sekretarką  i adoptowanym chłopcem mogłyby spędzić wakacje. Pollyanna postanawia przyjąć ich u siebie i w ten sposób zarobić pieniądze.
Jimmy Pandleton, widząc przyjaźń Pollyanny i Jamiego, uświadamia sobie, że zakochał się w swojej przyjaciółce, ale według niego walka o względy ukochanej z kalekim młodzieńcem byłaby niesprawiedliwa, więc z ciężkim sercem usuwa się w cień. Jednak, rzecz jasna, jego cierpliwość zostanie nagrodzona i wszystko skończy się dobrze.  Po drodze oczywiście pojawia się masa zazdrości, niepewności, niedopowiedzeń i strachu, a Jimmy odnajduje także rodzinę swojego ojca.
Bardzo polubiłam Pollyannę i ciężko było mi się z nią rozstawać, zwłaszcza, że książkę przeczytałam w ciągu jednego dnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz