piątek, 22 lutego 2013

Henning Mankell - Biała lwica

Tytuł: Biała lwica
Autor: Henning Mankell
Wyzwanie: Czytamy kryminały
                  Od A do Z
                  Pochłaniam strony, bo kocham tomy

Mąż zgłasza zaginięcie żony - agentki handlu nieruchomości - ukochaną zonę i matkę dwójki małych dzieci.
Poszukiwania kończą się najgorszym rozwiązaniem - znalezienia jej ciała z raną postrzałową głowy. Na miejscu zbrodni policjanci odnajdują również palec czarnoskórego mężczyzny.
Akcja książki rozgrywa się w dwóch miejscach - w Szwecji, gdzie trwa śledztwo związane z tajemniczym morderstwem oraz w RPA.
W Afryce ówczesny prezydent de Klerk, wraz ze swoim przyjacielem Nelsonem Mandelą dążą do zrównania praw wszystkich obywateli państwa, bez względu na kolor ich skóry. Takie decyzje nie podobają się pewnej grupie ludzi, głoszącej wyższość Burów nad Murzynami. Trwają przygotowania do zamachu na Mandelę. Kurt Wallander trafia w sam środek tych przygotowań, co niesie za sobą porwanie jego córki.
Książka porusza trudną sprawę rasizmu i apartheidu. Bezwzględność zamachowców i ludzi, którzy stanowią mózg całej tej operacji przeraża. Przeraża łatwość z jaką fanatyzm radzi sobie z ludzkimi uczuciami.
Przyznam, że książka ta nie należała do najlepszych powieści tego autora, ale mimo wszystko dała mi trochę do myślenia.
Po książki Henninga Mankella nie sięgam po kolei. "Biała lwica" jest trzecim tomem serii z komisarzem Wallanderem. W tym przypadku jednak nie przeszkadza mi brak chronologii.
Lubię tego aktora i lubię komisarza Wallandera.

1 komentarz:

  1. Za komisarza Wallandera niebawem się wezmę, tyle dobrego słyszałam o Mankellu, a skoro nie trzeba trzymać się kolejności serii, to tym lepiej :)

    OdpowiedzUsuń