piątek, 24 maja 2013

Czytam fantastykę

Autor: Ransom Riggs
Tytuł: Osobliwy dom pani Peregrine
Lektor: Krzysztof Banaszyk
Wyzwanie: Czytam fantastykę

Jacob Portman to typowy nastolatek. Jego dziadek, który po ucieczce z Polski w czasie II Wojny Światowej trafia do domu sierot na walijskiej wyspie, opowiada wnukowi niestworzone historie o tym miejscu. Chłopcu podobają się historie o dzieciach obdarzonych niesamowitymi zdolnościami, jednak nie daje im wiary.
Wszystko zmienia śmierć dziadka w dziwnych okolicznościach, jego prośba, aby Jacob pojechał na wyspę i poznał dyrektorkę sierocińca, pannę Almę Peregrine oraz to, co chłopiec zobaczył.
Jacobowi udaje się wraz z ojcem wyjechać do Walii. Na miejscu odnajduje zrujnowany sierociniec i dowiaduje się, że w czasie II WŚ przeprowadzono tu nalot, a z mieszkających w nim dzieci przeżył tylko jeden chłopiec... Zrozumiał, że fantastyczne opowieści dziadka o dzieciństwie spędzonym z cudownymi dziećmi to sposób na przezwyciężenie traumy spowodowanej tymi zdarzeniami.
Jednak w czasie przeszukiwania ruin sierocińca Jacob poznaje Emmę, dziewczynę w swoim wieku, która wydaje się być zszokowana jego widokiem. Dzięki niej chłopak poznaje pannę Peregrine i całkowicie zmienia swój pogląd na temat opowieści dziadka...

Książkę słuchało mi się bardzo przyjemnie. W czasie słuchania towarzyszyła mi dziwna i przyjemna atmosfera, która dodawała powieści czaru. Dopiero później doczytałam, że w wersji książkowej zamieszczone są stare fotografie i żałowałam, że nie poznałam wersji wersji papierowej.
Autor: Suzanne Collins
Tytuł: Igrzyska śmierci
Lektor: Anna Dereszowska
Wyzwanie: Czytam fantastykę

Na ruinach Ameryki Północnej powstało państwo Panem, z władzą w Kapitolu otoczonym dwunastoma dystryktami. Panuje ogólny strach przed władzą, głód i bieda.
Raz w roku odbywają się widowiskowe Głodowe Igrzyska, a każdy dystrykt musi dostarczyć na nie parę młodych ludzi, wyłonionych w losowaniu.
Katniss Everdeen to młoda, inteligentna dziewczyna, zmuszona przez życie do zbyt wczesnego dorośnięcia. Jej ukochany ojciec ginie w wybuchu i od tej pory dziewczyna musi przejąć rolę jedynej żywicielki młodszej siostry i załamanej matki. W tym celu wyuczyła się sztuki strzelania z łuku do zwierzyny, której pełno jest w pobliskich lasach.
Katniss boi się, że zostanie wylosowana i jej los zostanie przypieczętowany. Jednak stało się inaczej, gdyż wylosowana zostaje jej młodsza siostra. Katniss postanawia zgłosić się na ochotnika i w ten sposób uratować ukochaną siostrę.
W ten sposób dziewczyna zostanie wciągnięta w wir bezwzględnej walki na śmierć i życie z 23 innymi nastolatkami, walki, którą może przeżyć tylko jedno z nich. 

Atmosfera książki wciągnęła mnie od pierwszych stron, nie mogłam się od niej oderwać. I choć docelowym jej odbiorcą jest nastolatek, ja również dałam się jej porwać. W kolejce czekają dwie kolejne części: "W pierścieniu ognia" i "Kosogłos". 
Polecam.

4 komentarze:

  1. "Igrzyska Śmierci" rządzą! Kupiłem niedawno drugi tom i lada moment go przeczytam. Zaś "Osobliwy..." bardzo chcę przeczytać ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też mam w planach całą trylogię.

      Usuń