wtorek, 14 maja 2013

W skrócie po raz kolejny.

Ostatnio mam bardzo mało czasu wolnego. W pracy mam dużo pracy, skończył sie zimowy zastój. Wiosna pełną parą, kończymy siewy doświadczeń i mam coraz więcej obserwacji. Prawie codziennie prosto po pracy jadę na działkę i tam jestem do wieczora.
Na szczęście w pełni wykorzystuję godzinną jazdę rowerem do i z pracy i słucham audiobooków. Niestety, na książkę tradycyjną mam bardzo mało czasu. Dlatego od 3-4 tygodni czytam "Cukiernię pod Amorem". Książka bardzo mi się podoba, ale udaje mi się przeczytać kilka - kilkanaście stron dziennie...
Tak więc postanowiłam tylko w kilku słowach napisać o książkach (audiobookach), które ostatnio przeczytałam (wysłuchałam).


Autor: Józef Ignacy Kraszewski
Tytuł: Pułkownikówna. Historia prawdziwa z czasów saskich.
Wyzwanie: Polacy nie gęsi...

Historia niezwykle urodziwej pułkownikówny, Tekli Borkowskiej. Dziewczyna, sławna ze swej urody, posiada wielu adoratorów. Jej matka ma nadzieję na znalezienie dla ukochanej córki bogatego męża. Jednak wielu z jej konkurentów zdaje się bawić uczuciami panny Tekli i wcale nie myśli o proszeniu o jej rękę. Zresztą zachowanie pułkownikówny, która wydaje się bawić zainteresowaniem mężczyzn, również daje wiele do życzenia, gdyż panna bawi się manipulowaniem uczuć innych.
Jednak jednym z jej stałych adoratorów jest niegrzeszący urodą Lenkiewicz. Czy aby na pewno nie ma żadnych szans u pięknej Tekli?


Autor: Jacek Dąbała                                                                       
Tytuł: Złodziej twarzy
Wyzwanie: Polacy nie gęsi...
                 Trójka E - Pik

Żona chirurga plastycznego zostaje oszpecona w wypadku. Przez wiele lat mąż stara się za pomocą różnych metod przywrócić ukochanej kobiecie poprzednią, piękną twarz. W końcu udaje mu się wynaleźć lekarstwo, które wspomaga przyjęcie przeszczepu twarzy. Mężczyzna zabija przypadkową kobietę i w ten sposób daje żonie nową, pikną twarz.
Gdy ciało młodej kobiety zostaje znalezione, chirurg wraz z żoną musi uciekać. Wpada na pomysł zwrócenia się o pomoc do mafii.

Mi się ta książka bardzo podobała. Nie będę pisać na temat stylu pisarskiego autora czy języka, ale naprawdę jestem zadowolona, że wpadła w moje ręce. Spodobał mi się klimat tej książki. Strasznie polubiłam postać mafijnego bossa pozującego na Ojca Chrzestnego.


Autor: Karin Essex
Tytuł: Kleopatra
Wyzwanie: Trójka E - Pik

Ale mi się ta książka podobała! Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć drugą jej część pt.: "Królowa".
"Kleopatra" opowiada o dzieciństwie i młodości Kleopatry VII Wielkiej, córki Kleopatry VI Tryfajny i Ptolemeusza Auletesa. Późniejszą królową Egiptu poznajemy w czasie, gdy umiera jej matka, a starsza siostra z pierwszego małżeństwa Tryfajny, Tea, postanawia uwieść swego ojczyma i zasiąść na tronie. Towarzyszymy Kleopatrze przez całe jej dzieciństwo, które przebiega w cieniu dwóch starszych sióstr, Tei i Bereniki. Towarzyszymy jej także w wyprawie wraz z ukochanym ojcem do Rzymu i późniejszemu wygnaniu.
Obserwujemy jak w coraz dojrzalszej i mądrzejszej kobiecie kiełkuje myśl o ubiegania się o należną jej władzę i zaszczyty.
Świetna książka, którą naprawdę polecam.


Autor: Peter Sichrovsky
Tytuł: Kainowe dzieci
Wyzwanie: Wojna i literatura

Książka jest zapisem rozmów, jakie autor, pisarz austriacki pochodzenia żydowskiego, odbył z dziećmi będącymi potomkami hitlerowców. Poznajemy różne postawy tych ludzi, różne ich spojrzenia na temat tych czasów.
Poznajemy, często bardzo skrajne, opinie i zachowania.
Niektórzy nie chcą wracać do wspomnień o tych latach, o kochających ojcach, którzy po wyjściu z domu przeistaczali się w bezwzględnych oficerów SS czy strażników obozów koncentracyjnych z zimną krwią zabijających i torturujących swe ofiary, niechęć maskując agresją i zniecierpliwieniem. Uczuciem towarzyszącym innym jest ogromny wstyd czy głęboka odraza..
Jednak poznajemy także potomków, którzy są dumni ze swoich ojców i dziadków, tęskniących za otaczającą ich sławą, splendorem, strachem i posłuszeństwem.
Ciekawa książka.

1 komentarz:

  1. Lubię bardzo "Złodzieja twarzy". Od tej pory szukam innej powieści autora, która zrobiłaby na mnie podobne wrażenie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń