poniedziałek, 27 maja 2013

Służące

Autor: Kathryn Stockett
Tytuł: Służące
Lektor:  Anna Seniuk, Karolina Gruszka, Anna Guzik

Lata 60. XX w. Miasto Jackson w amerykańskim stanie Missisipi. Amerykańskie Południe zdominowane rasową segregacją, gdzie biały człowiek jest inteligentny, dobry, szlachetny i bogaty, a jego czarna służba przenosi straszne choroby, ma być posłuszna i cieszyć się z osobnych toalet.
Bohaterkami książki są dwie służące: Aibileen Clark, która jest już zniechęcona obserwowaniem jak wychowywane i kochane przez nią białe dzieci z wiekiem upodabniają się do swoich rodziców oraz Minny Jackson, buntująca się przeciwko otaczającej ją rzeczywistości, charakterna Murzynka.
Trzecią bohaterką jest Amerykanka, młodziutka Eugenia Phelan, nazywana przez wszystkich Skeeter.
Panienka Skeeter początkowo wydaje się być równie pusta, okrutna i wyrafinowana jak jej przyjaciółki, które traktują swoje służące jak użyteczne przedmioty, pozbawione uczuć sprzęty domowe. Jednak Skeeter jest inna. Zaczyna jej przeszkadzać sposób, w jaki jej przyjaciółki traktują swoje podwładne. Postanawia napisać książkę o traktowaniu murzyńskich służących przez ich bogate pracodawczynie. Czy uda jej się namówić służące do udzielenia jej wywiadów i zwierzenia się ze sposobu w jaki są traktowane? Czy którakolwiek z Murzynek odważy się powiedzieć prawdę będąc równocześnie świadoma, że dotkliwa kara nie spłynie tylko na nią, a dosięgnie także jej rodzinę? Nie mówiąc już o tym czy panienkę Skeeter nie zniechęci odtrącenie przez przyjaciółki i powszechna niechęć?

Książka zachęca do zastanowienia się nad tym, co skłania ludzi do narzucania podziałów, do braku tolerancji, bezwzględnego i niewytłumaczalnego okrucieństwa skierowanego przeciw drugiemu człowiekowi.

W 2011 roku powstał film o takim samym tytule, nakręcony na podstawie książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz