czwartek, 23 maja 2013

Uwikłanie

Autor: Zygmunt Miłoszewski
Tytuł: Uwikłanie
Czyta: Robert Jarociński
Wyzwania: Trójka E - Pik
                  Polacy nie gęsi...

Warszawski prokurator, Teodor Szacki,prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci podczas spotkania grupy terapeutycznej. Psycholog prowadzący tą grupę jest specjalistą w pewnej dość kontrowersyjnej metodzie - terapii Hellingera. Polega ona na ustawieniach rodzinnych, podczas których obce sobie osoby wcielają się w członków rodzin kolejnych osób uczestniczących w terapii.
Ciało Henryka Telaka odnaleziono na drugi dzień po przeprowadzeniu ustawienia, w którym grupa wcielała się w członków jego rodziny. Oficjalna wersja policji mówi o przypadkowym zabójstwie w trakcie włamania.
Prokurator Szacki nie wierzy w tą wersję i robi wszystko, żeby rozwiązać zagadkę.
W toku śledztwa na jaw wychodzi coraz więcej faktów, które swoje źródło mają w czasach PRL.

Z wielką przyjemnością słuchało mi się tą książkę.  Dobrym pomysłem było osadzenie jako głównego bohatera prokuratora, a nie zapijaczonego i zmęczonego życiem komisarza.Podobało mi się przygotowanie autora, który musiał dużo dowiedzieć się o terapii Hellingera i tajnikach pracy polskiego prokuratora.
Bardzo polubiłam styl pisarski autora i z chęcią sięgnę po "Ziarno prawdy", w którym bohaterem również jest Szacki. Zwłaszcza, że akcja tej książki toczy się w Sandomierzu, czyli na Podkarpaciu, na którym mieszkam.
Na podstawie "Uwikłania" nakręcono film o tym samym tytule. Uważam, że dziwnym pomysłem była zmiana płci głównego bohatera i zmiana miasta z Warszawy na Kraków.

15. 05. 2013 r. byłam na spotkaniu autorskim z Zygmuntem Miłoszewskim, który opowiadał m. in. o dwóch książkach, które niebawem się ukażą: trzeciej (i ostatniej) części kryminałów z prokuratorem Szackim oraz książce "Bezcenny".
Autor zrobił na mnie bardzo miłe wrażenie.
O spotkaniu możecie przeczytać tutaj. Na ostatnim zdjęciu są prawie wszyscy członkowie naszego DKK.3 komentarze:

  1. Nie słuchałam, lecz czytałam. Bardzo dobry kryminał.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi też się bardzo podobał, a autor wywarł na mnie bardzo sympatyczne wrażenie.

      Usuń