czwartek, 18 kwietnia 2013

Allende do kwadratu

 Autor: Isabel Allende
Tytuł: Królestwo Złotego Smoka
Wyzwanie: Czytam fantastykę
                 Pochłaniam strony, bo kocham tomy

"Królestwo Złotego Smoka" to druga część trylogii zatytułowanej "Wspomnienia Orlicy i Jaguara".
Jej akcja rozgrywa się kilka miesięcy po wydarzeniach opisanych w poprzedniej części.
Kate Cold zabiera wnuczka Aleksandra Colda (Jaguara) na kolejną wyprawę International Geographic. Tym razem udają się w Himalaje, do tajemniczego Zakazanego Królestwa. Miejsce to obfituje w niespotykane gdzie indziej okazy fauny i flory. Kate zrobiła niespodziankę swojemu wnukowi zapraszając jego przyjaciółkę Nadię Santos (Orlicę).
Zakazanym Królestwem rządzi sprawiedliwy i mądry król, który dba o izolację swojego państwa.
Kate chce się również przekonać czy prawdą są legendy o drogocennym posągu Złotego Smoka, ukrytym w niedostępnym dla obcych miejscu. Legenda głosi, że król za jego pomocą potrafi odczytywać przyszłość.
Następca tronu, książę Dil Bahadur, jako kilkuletnie dziecko opuścił królestwo i rodzinę i udał się w fascynującą i pełną przygód podróż, która ma go przygotować do objęcia tronu.
Niestety, tajemniczym i niezwykle cennym posągiem zainteresowany jest również bezwzględny Kolekcjoner, drugi najbogatszy człowiek na świecie. Zleca on kradzież posągu Złotego Smoka. Czy Jaguarowi i Orlicy uda się zapobiec zuchwałej kradzieży i uratują Zakazane Królestwo?

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie. Dość szybka akcja nie pozwalała na zakradnięcie sie uczucia nudy. Upewniłam się w tym, że polubiłam styl tej pisarki. Na pewno w przyszłości sięgnę po trzecią część: "Las Pigmejów".
Przyznam, że odrobinę rozczarowało mnie powielanie wątku pięknej i bezwzględnej kobiety, która dla wizji bogactwa jest w stanie zrobić niemal wszystko, ale może to właśnie jest charakterystyczne dla tej trylogii?Autor: Isabel Allende
Tytuł: Dom duchów
Wyzwanie: Od A do Z
                  Pochłaniam strony, bo kocham tomy
                  Pod hasłem
                  Trójka E - Pik

Całkiem przypadkowo poznawałam jednocześnie dwie książki tej samej autorki. Czytałam książkę "Królestwo Złotego Smoka" i słuchałam "Dom duchów", książki bardzo się od siebie różniące, obie jednak bardzo mi się podobały.
Już po podjęciu decyzji o wysłuchaniu tego audiobooka doczytałam, że jest to trzecia część trylogii. Na szczęście okazało się, że poszczególne części można czytać osobno. Myślę, że prędzej czy później uda mi się zdobyć poprzednie części.

Książka opowiada o życiu rodziny Trueba. Esteban Trueba jest zaręczony z piękną Rosą del Valle i to dla niej w pocie czoła pracuje jako zarządca w kopalni. Niestety, jego narzeczona umiera po zażyciu trucizny przeznaczonej dla jej ojca. Jej śmierć bardzo przeżywa jej najmłodsza siostra, Clara, która, pod wpływem tego wydarzenia przestaje mówić na 9 lat. Zrozpaczony Esteban porzuca marzenia o odnalezieniu żyły złota i udaje się do zaniedbanej rodzinnej posiadłości. Postanawia przywrócić jej dawną świetność. Esteban zmienia się pod wpływem bolesnych przeżyć i staje się okrutnym i wyrafinowanym człowiekiem.Przeżywa wiele romansów i przygodnych znajomości z kobietami, które porzuca bez zastanowienia. Z jednego z tych związków rodzi się jego nieślubny syn.

Po 9 latach przemawia Clara i od razu szokuje rodzinę mówiąc, że zostanie  żoną narzeczonego zmarłej siostry. Tak się rzeczywiście stanie, a z tego związku narodzi się Bianka, a w kolejnym pokoleniu Alba - kobiety, które staną się głównymi bohaterkami powieści.

W książce mamy dwóch narratorów. Jednym z nich jest Esteban Trueba, który rzetelnie i pomijając głębsze uczucia relacjonuje życie swej rodziony. Drugim narratorem jest jego wnuczka, Alba.

Byłam naprawdę oczarowana tą książką. Ciekawa jestem dwóch innych części tej trylogii. Podobała mi się ta dwuosobowa narracja. I chociaż końcówka książki odrobinę mnie nudziła, ogólnie bardzo mi się podobała. Polecam.

W 1993 r. na podstawie książki nakręcono film "Dom dusz". Jego ciekawa obsada (Meryl Streep, Jeremy Irons, Winona Ryder) zachęca mnie do obejrzenia tego filmu. Zwłąszcza, że jego ocena na filmwebie również jest wysoka.

4 komentarze:

 1. Czytałam książkę, oglądałam ekranizację - obie wspaniałe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. recenzja dodana do wyzwania "Czytam Fantastykę"
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zestaw książek Allende oczekuje na półce, ale jakoś czytanie się odwleka.Ale widzę, że po takiej zachęcie z Twojej strony powinnam wziąć się za czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi autorka ta bardzo przypadła do gustu.

   Usuń