środa, 24 kwietnia 2013

Kamieniarz

Autor: Camilla Lackberg
Tytuł: Kamieniarz
Wyzwanie: Pochłaniam strony, bo kocham tomy

"Kamieniarz" to trzeci tom kryminalnej sagi Camilli Lacberg.
Rybak wyławia ciało kilkuletniej dziewczynki. Na miejsce wezwano Patrika Hedstroma, który z niedowierzaniem rozpoznaje w zwłokach córkę znajomych. Policjanci początkowo przyjmują, że przyczyną śmierci jest nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego dziewczynka utonęła. Jednak sekcja zwłok wykazała w płucach dziecka obecność słodkiej wody ze śladami mydła, a w ustach popiół. Poszlaki wskazują na to, że ktoś utopił dziewczynkę w wannie i upozorował wypadek.
Śledztwo skupia się na najbliższej rodzinie: zrozpaczonej matce, ojcu oszukującym policjantów i żonę oraz despotycznej babce. Coraz więcej faktów i poszlak wskazuje na ojca, zwłaszcza, że policjanci dotarli do wyników obrażeń młodszego dziecka i podejrzewają znęcanie się ojca nad dziećmi. Natomiast babka, jako potencjalnego mordercę wskazuje sąsiada, z którym jest w odwiecznym konflikcie.
Ericka, partnerka Patrika stara się pocieszyć matkę zamordowanej dziewczynki, a sama stara się zapanować nad własnym życiem, które po urodzeniu małej Mai staje na głowie.

Równolegle do zdarzeń teraźniejszych w książce opisane są również wydarzenia z przeszłości, rozpoczynające się w latach 20. XX w. Poznajemy historię rozpieszczonej i wyrachowanej Agnes, która zostaje zmuszona do ślubu z kamieniarzem, z którym zaszła w nieplanowaną i niechcianą ciążę. Zrozpaczona kobieta poprzysięga zemstę na własnym ojcu, który dotychczas spełniał każdą jej zachciankę, a nagle zmusza ją do małżeństwa z człowiekiem, który nie dorasta jej do pięt. Poznajemy życie Agnes, jej kolejnych kochanków i mężów, bezwzględne decyzje, które determinują jej życie.
Okazuje się, że wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat w znacznym stopniu wpłyną na tragedię rozgrywającą się obecnie.

W książce przedstawione są cztery kobiety.
Matka zamordowanej dziewczynki, cierpiąca po utracie dziecka, która stara się jednak uporządkować swoje życie i nie zapominać o młodszym dziecku.
Erika, życiowa partnerka Patricka, która stara się pogodzić z tym, że od urodzenia dziecka jej życie uległo diametralnej zmianie. Matka starająca się, aby dziecko nie zawładnęło całym jej życiem, aby było powodem do radości, a nie do frustracji.
Agnes - bezwzględna kobieta, która wszystko i wszystkich stara się podporządkować pod siebie i swoje aspiracje. Nieczuła i niekochająca swoje dzieci matka.
Siostra Eriki, która dla dobra dzieci wraca do bezwzględnego męża, który ją katuje.
Cztery kobiety, cztery matki. Ich życie wydaje się podobne, ale każda podejmuje zupełnie inne decyzje, co w wypadku niektórych z nich kończy się nieszczęśliwie.
Przyznam, że dawno nie zirytowała mnie żadna kobieca bohaterka, tak, jak to zrobiła Agnes. Od pierwszych chwil zapałałam niechęcią do niej, a kolejne decyzje przez nią podejmowane tylko upewniały mnie w tej antypatii.

Polubiłam sagę kryminalną tej autorki, a jednocześnie nie mam do niej zbyt wygórowanych oczekiwań. Moim sposobem na brak znudzenia kolejnymi częściami jest robienie sobie przerw pomiędzy nimi.


1 komentarz:

  1. Wydaje się być pasjonującą lekturą. Możliwe, że po nią sięgnę. Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń