piątek, 12 kwietnia 2013

Szczątki

Autor: Belinda Bauer
Tytuł: Szczątki
Wyzwanie: Czytamy kryminały

Dwunastoletni Steven Lamb zauważa, że w jego rodzinie nie dzieje się dobrze. Babcia, przez lata pogrążona w rozpaczy po zamordowanym przez seryjnego mordercę synu, jest szorstka dla swoich dwóch wnuków, nie okazuje im żadnej miłości. Natomiast matka zdaje się nie zauważać starszego syna, całą miłość przelewając na młodszego. Steven postanawia znaleźć ciało swojego wujka, zamordowanego w podobnym co on wieku. Jego morderca, Arnold Avery, odsiaduje wyrok, a ciała chłopca nigdy nie odnaleziono. Steven ma nadzieję, że po odnalezieniu zwłok wdzięczna mu babcia zmieni swoje uczucia i staną się szczęśliwą, kochającą rodziną. W tym celu każdą wolną chwilę spędza przekopując Park Narodowy Exmoor, gdzie odnaleziono ciała innych ofiar mordercy. Rozczarowany bezowocnymi poszukiwaniami decyduje się na napisanie listu do Arnolda Avery'ego, w którym prosi o wskazanie miejsca pochowania zwłok. Od tej chwili rozpoczyna się niebezpieczna gra, w którą Steven pozwala się wciągnąć, nieświadomy niebezpieczeństwa, jakie mu grozi ze strony bezwzględnego i wyrachowanego mordercy.

Książka podobała mi się, głównie dlatego, że porusza temat wpływu, jakie wydarzenie sprzed lat może wywołać na wielu osobach, na całej rodzinie żyjącej wiele lat później.
Było kilka szczegółów, które mi przeszkadzały. Pierwszym było to, że matka dwunastolatka ma do niego pretensje o współżycie seksualne ze swoimi koleżankami i spodziewa się dziecka, które niechybnie spłodzi i odda jej na wychowanie... Drugim zgrzytem było to, że na zdjęciu zrobionym jednorazowym aparatem można zauważyć sylwetkę odbitą w lusterku samochodowym. Całą sylwetkę, nie jej część...
A już przy odliczaniu Avery'ego: "...dziewięćset osiemdziesiąt dwa, dziewięćset osiemdziesiąt jeden, dziewięćset osiemdziesiąt, dziewięćset osiemdziesiąt dziewięć..."[1] po prostu wymiękłam!

[1] Bauer B. - Szczątki, str. 232.

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Książka jest dość ciekawa :)

   Usuń
 2. Wydaję się być interesującą powieścią!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam jakiś rok temu, też mi się spodobała, choć nie byłam nią jakoś specjalnie zachwycona. A odliczania już nie pamiętam - przypomnisz, o czym była mowa?

  OdpowiedzUsuń